بیت کوین چیست؟ هر چیزی که لازم دارید از بیت کوین بدانید! صفر تا 100 بیت کوین

بیت کوین چیست

بیت کوین به زبان ساده!

فهرست مطالب

بیت کوین چیست؟

بیت کوین اولین ارز دیجیتال و سیستم پرداخت غیرمتمرکز موفق جهان است که در سال 2009 توسط یک خالق مرموز که فقط به نام ساتوشی ناکاموتو شناخته میشود راه اندازی شد. بیت کوین یک رمز ارز یا به بیان دیگر یک کریپتوکارنسی Cryptocurrency میباشد. کلمه “کریپتوکارنسی” به گروهی از دارایی های دیجیتالی اشاره دارد که در آن تراکنش ها با استفاده از رمزنگاری Cryptograpghy ایمن سازی و سپس تأیید می شوند. رمزنگاری یک روش علمی برای رمزگذاری و رمزگشایی داده ها و دیتای کامپیوتری است. این تراکنش‌ها اغلب در رایانه‌هایی ذخیره می‌شوند که در سراسر جهان از طریق یک فناوری دفتر کل توزیع شده به نام بلاک چین توزیع می‌شوند.

 

دفتر کل توزیع شده

در شبکه بیت کوین یک دفتر کل وجود دارد که همه تراکنش‌های بیت‌کوین را ثبت می‌کند و کپی‌هایی از این معاملات و تراکنش ها در سرورهای هایی (مانند ماینر ها و کامپیوتر ها) در سراسر جهان نگهداری می‌شوند. این یعنی، هر کسی که یک کامپیوتر دارد می تواند یکی از این سرورها را که به عنوان گره Node شناخته می شود، راه اندازی کند و به بخشی از بلاک چین بیت کوین تبدیل شود. مالکیت هر بیت کوین و اینکه چه کسی صاحب کدام کوین است، با تکیه بر یک منبع مرکزی قابل اعتماد به جای بانک، از طریق رمزنگاری در این گره‌ها به دست می‌آید.

هر تراکنش به صورت عمومی در شبکه پخش می شود و از گره ای به گره دیگر به اشتراک گذاشته می شود. هر ده دقیقه یا بیشتر، این تراکنش‌ها توسط ماینرها تایید و انجام میشود که در نهایت تمام این تراکنش هایی که در این 10 دقیقه انجام شده، با هم جمع شده و یک بلوک Block تشکیل میدهند و سپس به‌طور دائم به بلاک چین اضافه می‌شوند.

 

این دفتر کل که در پاراگراف بالا به آن اشاره شد، از فناوری موسوم به «بلاکچین» استفاده می کند که به آن «فناوری دفتر کل توزیع شده» نیز گفته می شود. فناوری بلاکچین چیزی است که به تراکنش‌های ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهد تا به روشی غیرقابل تغییر و شفاف تأیید، ذخیره و سفارش داده شوند. تغییرناپذیری و شفافیت اعتبار حیاتی برای سیستم پرداختی است که بر اعتماد صفر متکی است.

 

هر زمان که تراکنش‌های جدید تأیید و به دفتر کل اضافه می‌شوند، شبکه نسخه هر کاربر از دفتر کل توزیع شده را به‌روزرسانی می‌کند تا آخرین تغییرات را منعکس کند. آن را به عنوان یک محتوا باز در نظر بگیرید که وقتی هر کسی که دسترسی دارد محتوای آن را ویرایش می کند، به طور خودکار به روز می شود.

 

بیت کوین چیست

ساتوشی چیست؟

بیت کوین را می توان به واحدهای کوچکتر به نام «ساتوشی» (حداکثر 8 رقم اعشار) تقسیم کرد و برای پرداخت استفاده کرد، اما به عنوان یک ذخیره ارزش مانند طلا نیز در نظر گرفته می شود. این به این دلیل است که قیمت یک بیت کوین منفرد از زمان پیدایش به طور قابل توجهی افزایش یافته است – از کمتر از یک سنت به ده ها هزار دلار. نماد بیت کوین به صورت اختصار BTC میباشد.

 

غیرمتمرکز

اصطلاح “غیرمتمرکز” Decentralized اغلب هنگام صحبت درباره ارز دیجیتال استفاده می شود و به بیان ساده به معنی چیزی است که به طور گسترده توزیع شده است و هیچ مکان متمرکز و یا مرجع کنترلی ندارد. در مورد بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، فناوری و زیرساخت حاکم بر ایجاد، عرضه و امنیت آن به نهادهای متمرکز مانند بانک ها و دولت ها برای مدیریت آن متکی نیست. این یعنی، بیت کوین بدون هرگونه کنترل مرکزی یا نظارت بانک ها یا دولت ها عمل می کند. در عوض به مزنگاری متکی است و کنترل شبکه به صورت همتا به همتا (Peer-to-Peer) انجام میشود.

در عوض، بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که کاربران بتوانند مستقیماً از طریق این شبکه همتا به همتا با یکدیگر تبادل ارزش کنند. در این شبکه همه کاربران از قدرت یکسانی برخوردارند و مستقیماً بدون سرور مرکزی یا شرکت واسطه ای به یکدیگر متصل هستند. به همین دلیل این امکان فراهم است تا داده ها به اشتراک گذاشته و ذخیره شوند، یا پرداخت های بیت کوینی به طور یکپارچه بین طرفین ارسال و دریافت شود.

شبکه بیت کوین کاملا عمومی است، یعنی هر کسی در نقطه از جهان با اتصال به اینترنت می تواند بدون محدودیت در این شبکه مشارکت و ایفای نقش کند. همچنین BITCOIN منبع باز Open source است، به این معنی که هر کسی می تواند کد منبعی را که بیت کوین بر اساس آن ساخته شده است، مشاهده یا به اشتراک بگذارد.

شاید ساده ترین راه برای درک بیت کوین این باشد که آن را مانند اینترنت برای پول در نظر بگیرید. اینترنت کاملا دیجیتالی است، هیچ شخصی آن را مالک یا کنترل نمی‌کند، بدون مرز است (به این معنی که هر کسی که برق دارد و دستگاهی می‌تواند به آن متصل شود)، میتواند بدون وقفه و شبانه روزی کار می‌کند، و افرادی که از آن استفاده می‌کنند می‌توانند به راحتی داده‌ها را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند. حال تصور کنید که یک «ارز اینترنتی» وجود داشته باشد که همه کسانی که از اینترنت استفاده می‌کنند می‌توانند به ایمن کردن آن کمک کنند، آن را صادر کنند و بدون نیاز به دخالت بانک مستقیماً با آن به یکدیگر پرداخت کنند. این ماهیت واقعی بیت کوین است.

دارنده بیت کوین

بیت کوین، جایگزینی برای ارز فیات

 

ناکاموتو در ابتدا بیت کوین را به عنوان جایگزینی برای پول سنتی مطرح کرد، با این هدف که در نهایت به عنوان یک ارز قانونی پذیرفته شده جهانی تبدیل شود تا مردم بتوانند از آن برای خرید و فروش کالا و خدمات استفاده کنند.

با این حال، استفاده و کاربرد بیت کوین برای پرداخت به دلیل نوسانات قیمت آن تا حدودی متوقف شده است. منظور از نوسانات، میزان تغییر قیمت دارایی در یک دوره زمانی استفاده می شود. در مورد بیت کوین، قیمت آن می تواند به طور چشمگیری روز به روز – و حتی دقیقه به دقیقه – تغییر کند و آن را به گزینه ای کمتر از ایده آل برای پرداخت تبدیل کند. به عنوان مثال، شما نمی خواهید برای یک فنجان قهوه 3.50 دلار بپردازید و 5 دقیقه بعد ارزش آن 4.30 دلار است. برعکس، اگر قیمت بیت کوین پس از تحویل قهوه به شدت کاهش یابد، برای بازرگانان نیز کار خوبی نخواهد داشت.

از بسیاری جهات، بیت کوین برعکس پول سنتی عمل می کند: توسط بانک مرکزی کنترل یا صادر نمی شود، عرضه ثابتی دارد (به این معنی که بیت کوین جدید نمی تواند به دلخواه ایجاد شود) و قیمت آن قابل پیش بینی نیست. درک این تفاوت ها کلید درک بیت کوین است.

 

بیت کوین چگونه کار می کند؟

  • درک سه جزء جداگانه برای بیت کوین بسیار مهم است که همه آنها با هم ترکیب می شوند تا یک سیستم پرداخت غیرمتمرکز ایجاد کنند:
  •  
  • 1) شبکه بیت کوین
  • 2) ارز رمزنگاری شده بومی شبکه بیت کوین، به نام بیت کوین (BTC)
  • 3) بلاک چین بیت کوین
  •  

همانطور که اشاره شد، بیت کوین در یک شبکه همتا به همتا اجرا می شود که در آن کاربران می خواهند بیت کوین را با دیگران در این شبکه مبادله کنند، در عین حال برای انجام و تأیید تراکنش ها به کمک واسطه های متمرکز دولتی نیاز ندارند. کاربران می توانند انتخاب کنند که رایانه خود را مستقیماً به این شبکه متصل کرده و دفتر کل عمومی آن را دانلود کنند که تمام تراکنش های تاریخی بیت کوین در آن ثبت شده است.

همانطور که از نام آن پیداست، بلاکچین بیت کوین یک رشته دیجیتالی از «بلاک ها» است که به ترتیب زمانی مرتب شده اند و در این بلاک ها قسمت هایی از کد نویسی وجود دارد که حاوی داده های تراکنش بیت کوین است. با این حال، ذکر این نکته ضروری است که اعتبارسنجی تراکنش ها و استخراج بیت کوین فرآیندهای جداگانه ای هستند. چه تراکنش ها به بلاک چین اضافه شوند یا نه، ماینینگ همچنان می تواند رخ دهد. به همین ترتیب، رشد زیاد در تراکنش‌های بیت‌کوین لزوماً نرخ یافتن بلاک‌های جدید توسط ماینرها را افزایش نمی‌دهد.

صرف نظر از حجم تراکنش هایی که منتظر تایید هستند، بیت کوین طوری برنامه ریزی شده است که اجازه می دهد تقریباً هر 10 دقیقه یک بار بلوک های جدید به بلاک چین اضافه شوند.

با توجه به عمومی بودن بلاک چین، همه شرکت کنندگان در شبکه می توانند تراکنش های بیت کوین را در زمان واقعی ردیابی و ارزیابی کنند. این زیرساخت احتمال یک مسئله پرداخت آنلاین را کاهش می دهد که به عنوان دوبل خرج کردن شناخته می شود. هزینه مضاعف زمانی اتفاق می‌افتد که کاربر سعی می‌کند یک ارز دیجیتال را دو بار خرج کند.

 

مفهوم اجماع

برای مثال حسین، که 1 بیت کوین دارد، ممکن است سعی کند آن را همزمان برای علی و مینا ارسال کند و امیدوار است که سیستم آن را تشخیص ندهد.

در سیستم بانکداری سنتی از هزینه های مضاعف جلوگیری می شود زیرا تایید تراکنش ها و اصلاح آنها توسط یک مقام مرکزی انجام می شود. همچنین با پول نقد فیزیکی مشکلی نیست زیرا نمی‌توانید یک اسکناس یک دلاری را به دو نفر تحویل دهید.

با این حال، بیت‌کوین هزاران نسخه از یک دفتر کل دارد و بنابراین کل شبکه کاربران را ملزم می‌کند که به اتفاق آرا درباره اعتبار هر تراکنش بیت‌کوینی که انجام می‌شود به توافق برسند. این توافق بین همه طرفین چیزی است که به عنوان “اجماع” شناخته می شود.

همانطور که بانک ها به طور مداوم موجودی کاربران خود را به روز می کنند، هر کسی که یک نسخه از دفتر کل بیت کوین را دارد مسئول تایید و به روز رسانی موجودی همه دارندگان بیت کوین است. بنابراین، سؤال این است: چگونه شبکه بیت‌کوین تضمین می‌کند که اجماع حاصل شود، حتی اگر نسخه‌های بی‌شماری از دفتر کل عمومی در سراسر جهان ذخیره شده است؟ این کار از طریق فرآیندی به نام “اثبات کار” انجام می شود.

 

 اثبات کار یا Proof of Work چیست؟

سیستم های موجود در شبکه بیت کوین از فرآیندی به نام اثبات کار (PoW) برای اعتبارسنجی تراکنش ها و ایمن سازی شبکه استفاده می کنند. اثبات کار «مکانیسم اجماع» بلاک چین بیت کوین است.

در حالی که Proof-of-Work اولین و به طور کلی رایج ترین نوع مکانیسم توافق برای ارزهای دیجیتال است که بر روی بلاک چین اجرا می شوند، موارد دیگری نیز وجود دارد – به ویژه اثبات سهام (PoS) که تمایل به مصرف کلی قدرت محاسباتی کمتری دارد و در پی آن مصرف انرژی کمتر.

 اثبات کار، مشارکت کنندگان خاص شبکه را به نقش «تایید کنندگان یا اعتبار سنج ها» که عمدتا به عنوان «ماینرها» شناخته می‌شوند، ارتقا می‌دهد با این شرط که تعهد خود را به شبکه انجام دهند. این تعهد با اختصاص قدرت محاسباتی برای کشف بلوک‌های جدید انجام میشود. که معمولاً  برای ماین هر بلوک حدود 10 دقیقه طول می کشد.

 هنگامی که یک بلوک جدید کشف می‌شود، ماینر موفقی که آن را از طریق فرآیند استخراج پیدا کرده است، می‌تواند آن را با تراکنش‌های معتبر به ارزش 1 مگابایت پر کند. این بلوک جدید سپس به زنجیره اضافه می شود و کپی همه افراد از دفتر به روز می شود تا داده های جدید را منعکس کند. در ازای تلاش‌های آنها، ماینر مجاز است هر گونه کارمزدی را به تراکنش‌هایی که اضافه می‌کند، نگه دارد، به علاوه مقداری بیت‌کوین جدید به آنها داده می‌شود. بیت کوین جدیدی که ایجاد شده و به ماینرهای موفق تحویل داده می شود، به عنوان «پاداش بلوک» شناخته می شود.

 همه کاربران بیت کوین باید هر بار که تراکنش را ارسال می کنند (معمولاً بر اساس اندازه آن) هزینه شبکه بپردازند قبل از اینکه پرداخت برای اعتبار سنجی در صف قرار گیرد. مانند خرید یک تمبر برای ارسال نامه فکر کنید.

 

هدف از افزودن کارمزد تراکنش، مطابقت یا فراتر از میانگین کارمزد پرداخت شده توسط سایر شرکت کنندگان شبکه است تا تراکنش شما به موقع پردازش شود. ماینرها باید هزینه‌های برق و تعمیر و نگهداری خود را هنگام کارکردن ماشین‌هایشان در تمام روز برای اعتبارسنجی شبکه بیت‌کوین پوشش دهند، بنابراین تراکنش‌های با بالاترین کارمزد را در اولویت قرار می‌دهند تا بیشترین پول ممکن را هنگام پر کردن بلوک‌های جدید به دست آورند.

می‌توانید میانگین کارمزدهای موجود در ممپول بیت‌کوین را مشاهده کنید، که می‌توان آن را به اتاق انتظار تشبیه کرد که در آن تراکنش‌های تایید نشده تا زمانی که توسط ماینرها انتخاب و به بلاک چین اضافه شوند، برگزار می‌شوند.

بیت کوین خرید

بیت کوین چگونه ایجاد می شود؟

 

شبکه بیت کوین به طور خودکار بیت کوین تازه ضرب شده را برای ماینرها منتشر می کند که بلاک های جدید را پیدا کرده و به بلاک چین اضافه کنند. کل عرضه بیت کوین دارای سقف 21 میلیون سکه است، به این معنی که وقتی تعداد سکه های در گردش به 21 میلیون رسید، پروتکل ضرب سکه های جدید را متوقف خواهد کرد. به نوعی، استخراج بیت کوین هم به عنوان اعتبار سنجی تراکنش و هم در فرآیند صدور بیت کوین دو برابر می شود (تا زمانی که تمام سکه ها استخراج شوند، تنها به عنوان فرآیند اعتبارسنجی تراکنش عمل می کند).

نکته مهم این است که افزایش میزان توان محاسباتی اختصاص داده شده به استخراج بیت کوین به معنای استخراج بیت کوین بیشتر نخواهد بود. ماینرهایی که قدرت محاسباتی بیشتری دارند فقط شانس خود را برای دریافت پاداش با بلاک بعدی افزایش می دهند، بنابراین مقدار بیت کوین استخراج شده در طول زمان نسبتاً ثابت می ماند.

شبکه بیت کوین از یک استراتژی توزیع سکه به نام «نصف کردن بیت کوین» یا Halving استفاده می کند که تضمین می کند مقدار بیت کوین توزیع شده بین ماینرها در طول زمان کاهش می یابد. با کاهش تدریجی عرضه بیت کوین جدید وارد شده به گردش، ایده این است که به حمایت از قیمت دارایی کمک می کند (بر اساس اصول اساسی عرضه و تقاضا).

نصف شدن پاداش ماینر های بیت کوین هر 210000 بلاک یا تقریباً چهار سال یکبار اتفاق می افتد. هنگامی که پروتکل بیت کوین برای اولین بار در سال 2009 راه اندازی شد، هر ماینر موفق 50 بیت کوین (BTC) به عنوان پاداش بلوک دریافت کرد. و در حال حاضر یعنی سال 2022: جوایز بلاک اکنون 6.25 بیت کوین است که از 12.5 بیت کوین قبل از نصف شدن بیت کوین در می 2020 کاهش یافته است.

انتظار می رود هاوینگ بعدی در سال 2024 انجام شود و پاداش بلاک مجدداً به 3.125 BTC کاهش یابد. این روند تا زمانی ادامه خواهد داشت که در نهایت سکه دیگری برای استخراج باقی نماند.

امروزه بیش از 18.7 میلیون بیت کوین در گردش وجود دارد، یعنی فقط 2.25 میلیون بیت کوین برای ورود به گردش باقی مانده است. با این حال، با در نظر گرفتن اصل نصف شدن و سایر عوامل شبکه مانند سختی استخراج، تخمین زده می‌شود که آخرین بیت کوین در حدود سال 2140 استخراج شود.


آیا بیت کوین را می توان به پول نقد تبدیل کرد؟

بیت کوین را می توان مانند هر دارایی با پول نقد مبادله کرد. صرافی‌های ارزهای دیجیتال متعددی وجود دارد که افراد می‌توانند این کار را انجام دهند، اما تراکنش‌ها را می‌توان شخصاً یا از طریق هر پلتفرم ارتباطی انجام داد و حتی به مشاغل کوچک نیز اجازه می‌دهد بیت کوین را بپذیرند. هیچ مکانیزم رسمی برای تبدیل بیت کوین به ارز دیگر وجود ندارد.

هیچ چیز ذاتاً ارزشمندی زیربنای شبکه  بیت کوین   نیست.  اما این  موضوع  در  مورد   بسیاری   از  با ثبات‌ترین ارزهای ملی جهان از زمان خروج از استاندارد طلا، مانند دلار آمریکا و پوند انگلیس صادق است.


هدف بیت کوین چیست؟

بیت کوین به عنوان راهی برای مردم برای ارسال پول از طریق اینترنت ایجاد شد. هدف از این ارز دیجیتال ارائه یک سیستم پرداخت جایگزین بود که بدون کنترل مرکزی عمل می کرد اما در غیر این صورت درست مانند ارزهای سنتی مورد استفاده قرار می گرفت.

 

آیا بیت کوین امن است؟

رمزنگاری پشت بیت کوین بر اساس الگوریتم SHA-256 طراحی شده توسط آژانس امنیت ملی ایالات متحده است. شکستن این، برای همه مقاصد، غیرممکن است، زیرا کلیدهای خصوصی احتمالی بیشتری وجود دارد که باید آزمایش شوند (2256) نسبت به اتم های موجود در جهان (تخمین زده می شود بین 1078 تا 1082 باشد).

چندین مورد برجسته از هک شدن صرافی های بیت کوین و سرقت وجوه وجود داشته است، اما این سرویس ها همواره ارز دیجیتال را از طرف مشتریان ذخیره می کردند. آنچه در این موارد هک شد وب سایت بود و نه شبکه بیت کوین!

در تئوری، اگر یک مهاجم بتواند بیش از نیمی از گره‌های بیت‌کوین (51 درصد) موجود را کنترل کند، می‌تواند اجماع داشته باشد که مالک تمام بیت‌کوین است و آن را در بلاک چین جاسازی کند. اما با افزایش تعداد گره ها، احتمال این کار خیلی کم است.

 

یک مشکل واقع بینانه این است که بیت کوین بدون هیچ مرجع مرکزی عمل می کند. به همین دلیل، هر کسی که با یک تراکنش در کیف پول خود اشتباه می کند، هیچ راه حلی ندارد. اگر به طور تصادفی بیت کوین را برای شخص اشتباهی ارسال کردید یا رمز عبور خود را گم کردید، کسی  نیست که بشود به او مراجعه کرد.

البته، ورود نهایی محاسبات کوانتومی عملی می تواند همه چیز را از بین ببرد. بسیاری از رمزنگاری‌ها بر محاسبات ریاضی متکی هستند که انجام آن‌ها برای رایانه‌های فعلی بسیار سخت است، اما رایانه‌های کوانتومی بسیار متفاوت عمل می‌کنند و ممکن است بتوانند آنها را در کسری از ثانیه اجرا کنند

کیف پول بیت کوین

کیف پول بیت کوین چیست؟

کیف پول بیت کوین یک برنامه نرم افزاری است که بر روی یک کامپیوتر یا دستگاه اختصاصی اجرا می شود که عملکرد مورد نیاز برای ایمن سازی، ارسال و دریافت بیت کوین را برای کاربران فراهم میاورد. در مقابل، خود بیت کوین در کیف پول ذخیره نمی شود. این کیف پول کلیدهای رمزنگاری را ایمن می کند که اساساً یک نوع رمز بسیار تخصصی است که مالکیت مقدار خاصی از بیت کوین را در شبکه بیت کوین اثبات می کند.

هر زمان که تراکنش بیت کوین انجام می شود، مالکیت بیت کوین از فرستنده به گیرنده منتقل می شود و شبکه کلیدهای گیرنده را به عنوان «رمز عبور» جدید برای دسترسی به بیت کوین تعیین می کند.

 

بیت کوین از سیستمی به نام رمزنگاری کلید عمومی (PKC) برای حفظ یکپارچگی بلاک چین خود استفاده می کند. PKC که در ابتدا برای رمزگذاری و رمزگشایی پیام ها استفاده می شد، اکنون معمولاً در بلاک چین ها برای ایمن سازی تراکنش ها استفاده می شود. این سیستم تنها به افرادی که مجموعه کلیدهای مناسبی دارند اجازه می دهد تا به سکه های خاص دسترسی داشته باشند.

 

دو نوع کلید برای داشتن و اجرای تراکنش های بیت کوین مورد نیاز است: کلید خصوصی و کلید عمومی. هر دو کلید رشته هایی از کاراکترهای الفبایی عددی تصادفی هستند که برای رمزگذاری و رمزگشایی تراکنش ها استفاده می شوند. در شبکه بیت کوین، PKC توابع ریاضی یک طرفه را پیاده‌سازی می‌کند که حل آن‌ها از یک راه آسان است و برگشت آن تقریبا غیرممکن است.

به همان روشی که سکه های سنتی را در یک کیف پول فیزیکی نگه می دارید، ارزهای مجازی نیز در کیف پول های دیجیتال نگهداری می شوند و از نرم افزار مشتری یا طیف وسیعی از ابزارهای آنلاین و سخت افزاری قابل دسترسی هستند.

 

در حال حاضر بیت کوین ها را می توان به هفت رقم اعشار تقسیم کرد: یک هزارم بیت کوین به عنوان میلی و صد میلیونم بیت کوین به عنوان ساتوشی شناخته می شود.

در حقیقت چیزی به نام بیت کوین یا کیف پول وجود ندارد، فقط توافق بین شبکه در مورد مالکیت یک سکه وجود دارد. یک کلید خصوصی برای اثبات مالکیت وجوه به شبکه هنگام انجام تراکنش استفاده می شود. یک فرد می تواند به سادگی کلید خصوصی خود را حفظ کند و به هیچ چیز دیگری برای بازیابی یا خرج کردن پول نقد مجازی خود نیاز ندارد، مفهومی که به عنوان “کیف پول مغزی” شناخته می شود.

استراج بیت کوین

استخراج بیت کوین چیست؟

ماینینگ فرآیندی است که شبکه بیت کوین را حفظ می کند و همچنین نحوه ایجاد کوین های جدید را حفظ می کند.

همه تراکنش‌ها به صورت عمومی در شبکه پخش می‌شوند و ماینرها مجموعه‌های بزرگی از تراکنش‌ها را با تکمیل یک محاسبه رمزنگاری که تولید آن بسیار سخت است اما تأیید آن بسیار آسان است، در بلوک‌ها جمع می‌کنند. اولین ماینری که بلاک بعدی را حل می کند، آن را به شبکه پخش اضافه میکند و در صورت اثبات درستی و صحت تراکنش، به بلاک چین اضافه می شود. سپس به آن ماینر مقداری بیت کوین تازه ایجاد شده پاداش داده می شود.

 

به صورت ذاتی نرم افزار بیت کوین محدودیت 21 میلیون سکه را دارد. هرگز بیش از آن در وجود نخواهد داشت. این تعداد کل سکه ها تا سال 2140 در گردش خواهد بود و در این سال هم آخرین بیت کوین ماین میشود. با توجه به توضیحاتی که قبل تر ارایه شد، تقریباً هر چهار سال یک بار این پروتکا و الگوریتم با کاهش حجم پاداش ماینر ها، استخراج بیت کوین را دو برابر دشوارتر از سال قبل میکند.

 

هنگامی که بیت کوین برای اولین بار راه اندازی شد، تقریباً بلافاصله یک سکه با استفاده از یک رایانه معمولی استخراج میشد. اکنون به مکان هایی پر از تجهیزات قدرتمند نیاز دارد، اغلب کارت‌های گرافیکی سطح بالا که در محاسبات توان پردازش بالا دارند و برای این منظور کاربرد دارند استفاده میشوند، گاهی اوقات استخراج را گران‌تر از ارزش آن می‌کند.

 

ماینرها همچنین انتخاب می‌کنند که کدام تراکنش‌ها را در یک بلوک قرار دهند، بنابراین هزینه‌هایی با مقدار متفاوتی توسط فرستنده به عنوان انگیزه برای تایید تراکنش اضافه می‌شود. هنگامی که تمام سکه ها استخراج شدند، این هزینه ها به عنوان انگیزه ای برای ادامه پروسه استخراج ادامه پیدا میکنند. در کل استخراج در شبکه بیت کوین بسیار حیاتی و لازم است زیرا این مورد زیرساخت شبکه بیت کوین و حیاط آن را تضمین می کند.

تاریخچه بیت کوین، چه کسی بیت کوین را اختراع کرد؟

در سال 2008 نام دامنه .org خریداری شد و یک وایت پیپر آکادمیک با عنوان “بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا” آپلود شد. این تئوری و طراحی سیستمی را برای یک ارز دیجیتال بدون کنترل هر سازمان یا دولتی ارائه کرد.

 

نویسنده، با نام ساتوشی ناکاموتو، می‌نویسد: «مشکل ریشه‌ای ارزهای معمولی تمام اعتمادی است که برای کارکرد آن لازم است. باید به بانک مرکزی اعتماد کرد تا ارز را تحقیر نکند، اما تاریخچه ارزهای فیات پر از نقض این اعتماد است.

 

سال بعد، نرم افزاری که در مقاله توضیح داده شده بود، تکمیل و نهایی شد و به صورت عمومی انتشار یافت و شبکه بیت کوین را در 9 ژانویه 2009 راه اندازی کرد.

 

ناکاموتو تا سال 2010 به کار روی پروژه با توسعه دهندگان مختلف ادامه داد تا اینکه از پروژه کنار رفت و آن را به حال خود رها کرد. هویت واقعی ناکاموتو هرگز فاش نشده است و آنها سال‌هاست که هیچ اظهارنظر عمومی نکرده‌اند.

 

اکنون این نرم افزار منبع باز است، به این معنی که هر کسی می تواند کد را به صورت رایگان مشاهده، استفاده یا مشارکت کند. بسیاری از شرکت ها و سازمان ها برای بهبود این نرم افزار کار می کنند، از جمله MIT.

مشکلات بیت کوین چیست؟

انتقادات متعددی به بیت کوین وارد شده است، از جمله اینکه سیستم ماینینگ به شدت تشنه انرژی است. دانشگاه کمبریج دارای یک ماشین حساب آنلاین است که مصرف انرژی را ردیابی می کند و در ابتدای سال 2021 تخمین زده شد که سالانه بیش از 100 تراوات ساعت استفاده می کند. برای دیدگاه، در سال 2016 بریتانیا در مجموع 304 تراوات ساعت استفاده کرده است.

کریپتوکارنسی همچنین با جرم و جنایت مرتبط است و منتقدان به آن اشاره می کنند که راهی عالی برای انجام معاملات در بازار سیاه است. در واقع، پول نقد این عملکرد را برای قرن ها فراهم کرده است و دفتر کل بیت کوین ممکن است در واقع ابزاری برای اجرای قانون باشد.

بیت کوین موبایل

با ما در شبکه های اجتماعی در ارتباط باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 17,034.33
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,261.56
tether
Tether (USDT) $ 1.01
bnb
BNB (BNB) $ 290.97
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1.01
binance-usd
Binance USD (BUSD) $ 1.01
xrp
XRP (XRP) $ 0.392154
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.103879
cardano
Cardano (ADA) $ 0.321745
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.914385
polkadot
Polkadot (DOT) $ 5.55
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 1,247.12
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000009
litecoin
Litecoin (LTC) $ 76.53
okb
OKB (OKB) $ 21.79
dai
Dai (DAI) $ 1.01
tron
TRON (TRX) $ 0.053517
solana
Solana (SOL) $ 13.48
uniswap
Uniswap (UNI) $ 6.18
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 13.72
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.35
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 16,976.38
leo-token
LEO Token (LEO) $ 3.80
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 10.14
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 19.48
the-open-network
The Open Network (TON) $ 1.81
monero
Monero (XMR) $ 143.81
stellar
Stellar (XLM) $ 0.087300
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 110.71
quant-network
Quant (QNT) $ 127.69
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.240295
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.064104
filecoin
Filecoin (FIL) $ 4.50
apecoin
ApeCoin (APE) $ 3.99
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 1.69
vechain
VeChain (VET) $ 0.019252
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.047944
flow
Flow (FLOW) $ 1.13
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 4.21
terra-luna
Terra Luna Classic (LUNC) $ 0.000175
elrond-erd-2
MultiversX (Elrond) (EGLD) $ 43.31
frax
Frax (FRAX) $ 1.00
trust-wallet-token
Trust Wallet (TWT) $ 2.43
eos
EOS (EOS) $ 0.927091
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.00
the-sandbox
The Sandbox (SAND) $ 0.585481
aave
Aave (AAVE) $ 63.87
chiliz
Chiliz (CHZ) $ 0.168091
theta-token
Theta Network (THETA) $ 0.896443
huobi-token
Huobi (HT) $ 6.68
lido-dao
Lido DAO (LDO) $ 1.10
chain-2
Chain (XCN) $ 0.038481
true-usd
TrueUSD (TUSD) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 42.32
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 6.82
paxos-standard
Pax Dollar (USDP) $ 1.00
decentraland
Decentraland (MANA) $ 0.407997
usdd
USDD (USDD) $ 0.988814
aptos
Aptos (APT) $ 5.25
bittorrent
BitTorrent (BTT) $ 0.000001
pancakeswap-token
PancakeSwap (CAKE) $ 3.99
kucoin-shares
KuCoin (KCS) $ 6.53
fantom
Fantom (FTM) $ 0.242839
tokenize-xchange
Tokenize Xchange (TKX) $ 7.66
gemini-dollar
Gemini Dollar (GUSD) $ 1.01
zcash
Zcash (ZEC) $ 45.36
iota
IOTA (MIOTA) $ 0.212555
whitebit
WhiteBIT Token (WBT) $ 4.84
compound-usd-coin
cUSDC (CUSDC) $ 0.022709
maker
Maker (MKR) $ 644.30
ecash
eCash (XEC) $ 0.000030
klay-token
Klaytn (KLAY) $ 0.187147
gatechain-token
Gate (GT) $ 3.69
dash
Dash (DASH) $ 44.65
neo
NEO (NEO) $ 6.91
pax-gold
PAX Gold (PAXG) $ 1,795.82
osmosis
Osmosis (OSMO) $ 0.986129
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.063654
arweave
Arweave (AR) $ 9.21
btse-token
BTSE Token (BTSE) $ 2.75
gmx
GMX (GMX) $ 53.72
compound-ether
cETH (CETH) $ 25.23
curve-dao-token
Curve DAO (CRV) $ 0.673335
mina-protocol
Mina Protocol (MINA) $ 0.563489
cdai
cDAI (CDAI) $ 0.022136
tether-gold
Tether Gold (XAUT) $ 1,722.05
havven
Synthetix Network (SNX) $ 1.74
ethereum-pow-iou
EthereumPoW (ETHW) $ 3.85
thorchain
THORChain (RUNE) $ 1.35
nexo
NEXO (NEXO) $ 0.695364
rocket-pool
Rocket Pool (RPL) $ 20.25
radix
Radix (XRD) $ 0.035985
ethereum-name-service
Ethereum Name Service (ENS) $ 14.00
immutable-x
ImmutableX (IMX) $ 0.494763
frax-share
Frax Share (FXS) $ 4.88
zilliqa
Zilliqa (ZIL) $ 0.022840
basic-attention-token
Basic Attention (BAT) $ 0.231983
blockstack
Stacks (STX) $ 0.249160
kava
Kava (KAVA) $ 0.993533
celo
Celo (CELO) $ 0.697774