اتریوم چیست؟ توضیح کامل درباره اتریوم! صفر تا 100 اتریوم را یاد بگیرید

اتریوم چیست و کاربرد آن

اتریوم! دومین رمز ارز برتر مارکت کریپتوکارنسی

تعریف اتریوم

 

اگر بیت کوین (BTC) ادعای  پول جهانی را دارد، پس تکلیف اتریوم این وسط چیست؟ برای کسی که تازه وارد فضای ارز دیجیتال شده، این یک سوال منطقی است که باید حتما بپرسد، با توجه به اینکه احتمالاً اتریوم و ارز دیجیتال بومی آن اتر (ETH) را در کنار بیت کوین در همه جا در صرافی ها و اخبار می بینند. با این حال، درست نیست که اتریوم را در رقابت مستقیم با بیت کوین بدانیم. چون هر کدام از این دو اهداف، ویژگی ها و حتی تکنولوژی متفاوتی دارند.

اتریوم یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز با توکن بومی اتر ETH است که برای کاربران این امکان را فراهم میکند تا نقل و انتقالات رمز ارزی را انجام دهند، از طریق شرط‌بندی، بازی کردن، خرید و فروش یا ذخیره توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، تجارت ارزهای دیجیتال یا حتی استفاده از رسانه‌های اجتماعی و سود به دست آورند و کسب درآمد کنند.

بسیاری اتریوم را گام بعدی اینترنت می دانند. اگر پلتفرم‌های متمرکز مانند اپ استور اپل، وب ۲.۰ را تشکیل می‌دهند، یک شبکه غیرمتمرکز و با قدرت کاربر مانند اتریوم، وب ۳.۰ است. به عنوان مثال، این “نسل آینده وب” از برنامه های غیرمتمرکز (DApp)، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و صرافی های غیرمتمرکز (DEX) پشتیبانی می کند.

این مقاله اطلاعاتی در مورد تاریخچه اتریوم، استخراج اتریوم، نحوه کار اتریوم، نحوه خرید اتریوم، ETH در مقابل BTC، مزایای اتریوم و نگاهی اجمالی به اتریوم 2.0 در اختیار شما قرار می دهد.

فهرست مطالب

تاریخچه اتریوم

اتریوم همیشه دومین پروژه بزرگ بلاک چین در جهان کریپتو نبود. در واقع ویتالیک بوترین این پروژه را به منظور ارایه راه حلی برای کاستی های بیت کوین ایجاد کرد. بوترین وایت پیپر اتریوم را در سال 2013 منتشر کرد که در آن جزئیات قراردادهای هوشمند، توابع و کد نویسی های غیرقابل تغییر خودکار برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز وجود داشت. در حالی که توسعه DApp قبلاً در فضای بلاک چین وجود داشت اما امکان مشارکت پلتفرم‌ها وجود نداشت. بوترین قصد داشت اتریوم را متحد کند. از نظر او  تنها راه برای حفظ پذیرش، یکپارچگی روش اجرا و تعامل DApp ها بود.

بنابراین، اتریوم 1.0 متولد شد. آن را به عنوان اپ استور اپل در نظر بگیرید، فضایی برای ده ها هزار برنامه مختلف که تمام آنها از قوانین یکسانی پیروی میکنند. فقط آن مجموعه قوانین در شبکه کدگذاری می شود و به طور مستقل با توسعه دهندگانی که می توانند قوانین خود را در DApp ها اعمال کنند، اجرا می شود. حزب مرکزی برای تغییر و اجرای مقررات اپل وجود ندارد. در عوض، قدرت در دست افرادی است که به عنوان یک جامعه عمل می کنند.

البته ساخت چنین شبکه ای ارزان نیست. بنابراین، بوترین و هم بنیانگذارانش گاوین وود، جفری ویلک، چارلز هاسکینسون، میهای آلیسی، آنتونی دی ایوریو و امیر چتریت پیش فروشی را برای جمع آوری 18439086 دلار در اتر برگزار کردند و از توسعه‌های فعلی و آینده اتریوم حمایت مالی کردند.

این گروه همچنین بنیاد اتریوم را در سوئیس با ماموریت حفظ و توسعه این شبکه تاسیس کرد. بلافاصله پس از آن، بوترین اعلام کرد که این بنیاد به صورت یک سازمان عام المنفعه (وقف عام) اداره خواهد شد، که در پی این عمل، باعث شد برخی از بنیانگذاران این بنیاد را ترک کنند.

با گذشت زمان، توسعه دهندگان با ایده های غیرمتمرکز خود به اتریوم آمدند. در سال 2016، کاربران The DAO را تأسیس کردند، یک گروه دموکراتیک که در مورد تغییرات و پیشنهادات شبکه رای میداد. این سازمان با یک قرارداد هوشمند حمایت می‌شد و در عمل اتریوم را از داشتن مدیر عامل بی نیاز ساخت و در عوض، برای انجام تغییرات در شبکه رای اکثریت جامعه نیاز بود.

با این حال، زمانی که یک هکر ناشناس 40 میلیون دلار از دارایی های The DAO را به دلیل یک سوء ضعف امنیتی به سرقت برد، شرایط برای اتریوم و این جامعه سخت و بحرانی شد. برای معکوس کردن آثار این سرقت و رفع ضعف های امنیتی موجود در پروتکل شبکه و همچنین جبران ضرر های وارد شده به جامعه، DAO به “هارد فورک” اتریوم رای داد و در پی آن از شبکه قدیمی جدا شد و به یک پروتکل جدید ارتقا داد و اساسا بلاکچین اتریوم تحت یک به روز رسانی نرم افزاری بزرگ قرار گرفت. این فورک جدید نام اتریوم را حفظ کرد، در حالی که شبکه اصلی به عنوان Ethereum Classic به حیاط خود ادامه داد.

اتریوم Ethereum رمز ارز

ویژگی های اتریوم

تامین مالی غیرمتمرکز DeFi مسلما یکی از بزرگترین دستاورد شبکه اتریوم بوده است. همچنین برنامه های کاربردی غیرمتمرکز DApp که می توانند چندین عملکرد را در اکوسیستم ایجاد کنند در حدود سال های 2019 تا 2020 ظاهر شدند و روز به روز بر محبوبیت آنها افزوده می شود. هرچه تعداد DApp ها بیشتر باشد، در نتیجه از شبکه اتریوم بیشتر استفاده می شود. صحنه DeFi اتریوم بزرگترین صحنه موجود است، به واسطه وجود DApp های موفق در اکوسیستم اتریوم در طی این سال ها آگاهی و توجهی بیشتری به سمت این پلتفرم آورده شده است.

برای مثال، هنرمندان با آوردن آثار خود به بلاکچین اتریوم از طریق توکن‌های غیرقابل تعویض یا همان NFT، میلیون‌ها دلار درآمد کسب می‌کنند. ممکن است تعجب کنید که چرا هنر دیجیتال بخریم در حالی که می توانیم فقط از آن عکس بگیریم؟ در واقع، گردآورندگان اینگونه آثار هنری به دنبال اثبات مالکیت این آثار هستند و به همین دلیل است که ان اف تی ها NFT مورد توجه قرار میگیرند. NFT ها همچنین دارای سند مالکیت هستند و به شکلی ایمن عمل ذخیره سازی و نگهداری این آثار  را انجام میدهند. این اساسا یک ابزار همه کاره برای کلکسیونرها است، بنابراین دیدن جذابیت آن کار سختی نیست.

به همین دلیل هم است که هر کسی که علاقه مند به آثار هنری باشد «مونالیزا» اصلی را بیش از یک کپی ترجیح میدهند، حتی اگر نسخه‌ کپی و فیک آن از نسخه اول و اصلی قابل تشخیص نباشد و کاملا یکسان باشد. NFT ها همچنین قابلیت استفاده و کاربرد به عنوان اقلام و آیتم های بازی های آنلاین را دارند، برای مثال جایزه ها و آیتم هایی که در پی تکمیل یک مرحله بدست میاورید. بازیکنان می‌توانند خانه‌ها و شخصیت‌های خود را با دارایی‌های منحصربه‌فرد هنرمندان تزئین کنند و یک جریان درآمد جدید دیگر را برای افراد خلاق و دارای ذوق هنری فراهم کنند.

توسعه‌دهندگان برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی غیرقابل سانسوری ساخته‌اند که به کاربران این امکان را می‌دهند تا برای محتوا یکدیگر کمک های مالی کنند و به شکلی انعام پرداخت کنند. همچنین بازی‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند که روی دارایی‌ها سرمایه‌گذاری کنند، بازی کنند تا آنها را رشد دهند و سپس برای کسب سود بفروشند و ارزش واقعی را از زمان بازی خود برداشت کنند. در ادامه میتوان به پلتفرم‌هایی اشاره کرد که به پیش‌بینی‌های صحیح پاداش می‌دهند. جالب توجه ترین  این برنامه ها و پلتفرم‌ ها، وجود پلتفرم ها یا برنامه هایی هست که به صورت مستقل فعالیت میکندد و در راستای کاهش هزینه های تراکنش های بلاکچین اتریوم فعالیت میکنند که باعث میشوند هزینه انجام تراکنش های کاهش پیدا کند.

همه اینها به طور مستقل از طریق بلاک چین و قراردادهای هوشمند مدیریت می شود، با وجود ویژگی DeFi کاربران را بیش از هر زمان دیگری وجوه خود را  میتوانند کنترل کند.

بلاکچین اتریوم Ethereum

اتریوم چگونه کار می کند؟

مانند بیت کوین، شبکه اتریوم بر روی هزاران رایانه در سراسر جهان وجود دارد و این به لطف کاربرانی است که به‌عنوان «گره» مشارکت می‌کنند و نه یک سرور متمرکز که کنترل همه چیز در یک نقطه جمع شده است! این موضوع باعث می شود شبکه اتریوم غیرمتمرکز باشد و در برابر حملات بسیار مصون باشد و در نتیجه اساساً نتواند از بین برود. اگر یک کامپیوتر از کار بیفتد، مهم نیست زیرا هزاران کامپیوتر دیگر شبکه را نگه می دارند.

اتریوم در اصل یک سیستم غیرمتمرکز واحد است که رایانه ای به نام ماشین مجازی اتریوم (EVM) را اجرا می کند. هر گره یک کپی از آن رایانه را در خود نگه می دارد، به این معنی که هر گونه تعامل اول باید تأیید شود تا همه بتوانند نسخه خود را به روز کنند.

تعاملات شبکه در غیر این صورت “تراکنش” در نظر گرفته می شود و در بلوک های موجود در بلاکچین اتریوم ذخیره می شود. ماینرها این بلوک ها را قبل از اینکه آنها را به شبکه متصل کنند و به عنوان تاریخچه تراکنش یا دفتر کل دیجیتال اعتبارسنجی می کنند. استخراج برای تأیید تراکنش ها به عنوان یک روش اجماع اثبات کار (PoW) شناخته می شود. هر بلوک دارای یک کد 64 رقمی منحصر به فرد است که آن را شناسایی می کند. ماینرها قدرت کامپیوتر خود را برای یافتن آن کد تخصیص میدهند و ثابت می‌کنند که این کد منحصربه‌فرد است. قدرت رایانه آنها “اثبات” این کار است و ماینرها برای تلاش های خود اتریوم پاداش می گیرند.

همچنین، مانند بیت کوین، تمام تراکنش های اتریوم کاملاً عمومی هستند. ماینرها بلوک های کامل شده را برای بقیه شبکه پخش می کنند، تغییر ها را تأیید می کنند و بلوک ها را به کپی همه افراد از دفتر اضافه می کنند. بلوک های تایید شده را نمی توان دستکاری کرد و به عنوان یک تاریخچه کامل از تمام تراکنش های شبکه عمل می کند.

اما، اگر ماینرها برای کار خود دستمزد دریافت کنند، آن اتریوم از کجا می آید؟ هر تراکنش با کارمزدی به نام “گس Gas” همراه است که توسط کاربری که تراکنش را انجام میدهد، پرداخت می شود. این کارمزد به استخراج‌کننده‌ای پرداخت می‌شود که تراکنش را تأیید می‌کند، و انگیزه استخراج آینده و تضمین امنیت شبکه را فراهم می‌کند. Gas Fee اساساً به عنوان یک محدودیت عمل می کند و تعداد اقداماتی را که کاربر می تواند در هر تراکنش انجام دهد محدود می کند. همچنین برای جلوگیری از هرزنامه شبکه وجود دارد.

از آنجایی که ETH بیشتر یک توکن کاربردی است تا یک نشانه ارزش، عرضه آن بی نهایت است. اتر به طور مداوم به شکل جوایز استخراج‌کننده وارد گردش می‌شود و پس از اینکه شبکه به سمت اثبات سهام (PoS) حرکت کرد، با پاداش‌های شرط‌بندی نیز وارد گردش می‌شود. در تئوری، اتر همیشه مورد تقاضا خواهد بود، به این معنی که تورم هرگز نباید ارزش دارایی را بیش از استفاده کاهش دهد.

متأسفانه برای بسیاری، هزینه های گاز اتریوم بر اساس فعالیت شبکه می تواند بسیار بالا باشد. این به این دلیل است که یک بلوک فقط می تواند Gas زیادی را در خود نگه دارد که بر اساس نوع و مقدار تراکنش متفاوت است. در نتیجه، ماینرها تراکنش هایی با بالاترین کارمزد انتقال یا همان گس را انتخاب می کنند، به این معنی که کاربران ابتدا برای اعتبارسنجی تراکنش ها رقابت می کنند. این رقابت هزینه ها را بالاتر و بالاتر می برد و در زمان های شلوغ شبکه را شلوغ می کند.

ازدحام شبکه یک مشکل مهم است، اگرچه در اتریوم 2.0 به آن پرداخته می شودو قرار است یک بازسازی کامل انجام شود که به عنوان یک بخش جداگانه در ادامه این مقاله مورد بحث قرار خواهد گرفت.

تعامل با اتریوم به ارز دیجیتال نیاز دارد که در یک کیف پول ذخیره می شود. این کیف پول به DApps متصل می شود و به عنوان گذرنامه ای برای اکوسیستم اتریوم عمل می کند. از آنجا، هر کسی می‌تواند اقلامی بخرد، بازی کند، پول قرض دهد و انواع فعالیت‌ها را درست مانند اینترنت سنتی انجام دهد. فقط، وب سنتی برای کاربران رایگان است، زیرا آنها اطلاعات شخصی را در اختیار کاربران قرار می دهند. نهادهای متمرکزی که وب‌سایت‌ها را اجرا می‌کنند، سپس آن داده‌ها را برای کسب درآمد می‌فروشند.

کریپتوکارنسی در اینجا جای داده را می گیرد، به این معنی که کاربران می توانند به صورت ناشناس مرور و تعامل داشته باشند. این همچنین به این معنی است که استفاده از DApp بدون تبعیض است. برای مثال، هیچ برنامه وام دهی یا بانکی نمی تواند کسی را بر اساس نژاد یا وضعیت مالی رد کند. یک واسطه نمی‌تواند آنچه را که «تراکنش مشکوک» می‌داند، مسدود کند. کاربران کنترل می کنند که چه کاری انجام می دهند و چگونه آن را انجام می دهند، به همین دلیل است که بسیاری اتریوم را وب 3.0 می دانند، آینده تعامل وب!

 

 

استخراج اتریوم

فرآیند ایجاد بلوکی از تراکنش‌ها برای اضافه شدن به بلاک چین اتریوم، استخراج نامیده می‌شود. اتریوم در حال حاضر از یک بلاک چین اثبات کار استفاده می کند، اما با اتریوم 2.0 برای اهداف مقیاس پذیری و رویکرد سازگارتر با محیط زیست به سمت اثبات سهام (PoS) حرکت می کند.

استخراج کنندگان اتریوم کامپیوترهایی هستند که نرم افزار را اجرا می کنند و از زمان و قدرت پردازشی خود برای پردازش تراکنش ها و ایجاد بلاک ها استفاده می کنند. شرکت کنندگان شبکه باید اطمینان حاصل کنند که همه در مورد ترتیب تراکنش ها در سیستم های غیرمتمرکز مانند اتریوم توافق دارند. ماینرها با تولید بلوک‌ها با حل معماهای محاسباتی چالش برانگیز به این امر کمک می‌کنند و در نتیجه از شبکه در برابر مهاجمان محافظت می‌کنند.

اتریوم و بیت کوین

اتریوم در مقابل بیت کوین

در حالی که بیت کوین رایج ترین ارز دیجیتال است، جامعه اتریوم جاه طلبی خاص خود را دارد که باعث گسترش این پروژه شده است. بیت کوین به معنا و مفهوم پول دیجیتال عنوان میشود و به خوبی به این هدف عمل می کند. اما بیت کوین محدودیت هایی دارد. این یک شبکه PoW است که در حال گسترش است و برخی را به این فکر می‌کند که بیشتر ذخیره‌ای از ارزش است، مشابه طلا. بیت کوین همچنین دارای سقف 21 میلیون سکه است که بیشتر به این استدلال کمک می کند.

از سوی دیگر، اتریوم قصد دارد از زیرساخت اینترنت فعلی ما پیشی بگیرد. این شرکت قصد دارد بسیاری از فرآیندهایی را که هنوز به واسطه‌هایی مانند استفاده از فروشگاه اپلیکیشن یا کار با مدیران صندوق نیاز دارند، به یک فرایند خودکار و اتوماتیک تبدیل کند. اتر بیشتر به عنوان راهی برای تعامل با شبکه استفاده می شود تا راهی برای انتقال پول، اگرچه می تواند این کار را نیز انجام دهد.

توسعه دهندگان می توانند بر روی اتریوم بسازند تا یک توکن منحصر به فرد سازگار با اتر برای هر DApp ایجاد کنند که توکن ERC-20 نامیده می شود. در حالی که این فرآیند کامل نیست، این بدان معناست که تمام توکن‌های مبتنی بر اتریوم از نظر فنی با هم قابل اجرا هستند. شبکه بیت کوین فقط برای بیت کوین است.

 

 

مزایای اتریوم

به غیر از تمرکززدایی و ناشناس بودن، اتریوم مزایای دیگری نیز دارد، مثل عدم سانسور کردن. برای مثال، اگر شخصی مطلب توهین‌آمیزی را توییت کند، توییتر می‌تواند آن را حذف کرده و آن کاربر را مجازات کند. با این حال، در یک پلتفرم رسانه اجتماعی مبتنی بر اتریوم، این اتفاق تنها در صورتی می‌تواند رخ دهد که جامعه به انجام آن رای دهد. به این ترتیب، کاربران با دیدگاه‌های متفاوت می‌توانند هر طور که صلاح می‌دانند بحث کنند، و مردم می‌توانند تصمیم بگیرند که چه چیزی باید گفته شود و چه چیزی نباید گفته شود.

الزامات جامعه همچنین مانع از تصاحب بازیگران بد می شود. شخصی با نیت بد باید 51٪ از شبکه را برای ایجاد تغییر کنترل کند، که در بیشتر موارد تقریبا غیرممکن است. این بسیار ایمن تر از یک سرور ساده است که می توان به آن نفوذ کرد.

سپس قراردادهای هوشمند وجود دارد که بسیاری از اقدامات نهاد ها و اشخاص دارای قدرت در هسته مرکزی در وب سنتی را تبدیل به یک فرایند خودکار و بدون واسطه میکند. برای مثال، یک فریلنسر در سایت Upwork باید از این پلتفرم برای یافتن مشتریان و تنظیم قراردادهای پرداخت استفاده کند. مدل کسب‌وکار Upwork درصدی از هر قرارداد را برای پرداخت به کارکنان، هزینه‌های سرور و غیره در نظر می‌گیرد. در وب 3.0، مشتری می‌تواند به سادگی یک قرارداد هوشمند بنویسد که بیان می‌کند: «اگر کار در زمان X تحویل داده شود، وجوه آزاد می‌شود. ” قوانین به صورت سخت در قرارداد گنجانده شده اند و هیچ یک از طرفین پس از نوشتن نمی توانند آنها را دستکاری کنند.

همچنین به دست آوردن اتر از همیشه آسانتر شده است. شرکت‌هایی مانند PayPal و شرکت تابعه آن Venmo از خرید رمزارز با ارز فیات درست در داخل برنامه پشتیبانی می‌کنند. با در نظر گرفتن میلیون ها مشتری در هر پلتفرم، آنها به زودی بخشی از این اکوسیستم خواهند شد.

 

 

معایب اتریوم

در حالی که اتریوم به نظر یک پلتفرم عالی است، چند مشکل کلیدی دارد که باید برطرف شوند. اولین مورد مقیاس پذیری است. درابتدا بوترین اتریوم را به شکلی فعلی اینترنت با میلیون‌ها کاربر در حال تعامل در یک زمان تصور کرد. با این حال، با توجه به الگوریتم اجماع PoW، چنین تعاملی توسط زمان اعتبارسنجی بلوک و هزینه‌های گس محدود می‌شود. علاوه بر این، تمرکززدایی هم یک مانع است. یک نهاد مرکزی، مانند ویزا Visa، همه چیز را مدیریت می کند و فرآیند تراکنش را کامل کرده است.

دومین مسئله وجود دسترسی است. در حال حاضر و در زمان نگارش این متن، موضوع توسعه اتریوم یک بحث هزینه بر و گران بها میباشد و تعامل با آن برای کاربرانی که با فناوری آن آشنا نیستند، چالش برانگیز است. برخی از پلتفرم ها به کیف پول های خاصی نیاز دارند، به این معنی که فرد باید ETH را از کیف پول فعلی خود به کیف پول مورد نیاز انتقال دهد. ممکن است این کار برای افرادی که سالها با این اکوسیستم آشنایی دارند ساده باشد اما در واقع این یک گام غیرضروری برای کاربرانی است که تازه با اکوسیستم اتریوم آشنا شده اند.

مطمئناً، PayPal در حال اضافه کردن پشتیبانی از رمزنگاری است، اما کاربران نمی‌توانند کار زیادی به جز نگه داشتن آن در آنجا انجام دهند. این پلتفرم باید با DeFi و DApps یکپارچه شود تا دسترسی را به روشی معنادار افزایش دهد.

این پلتفرم دارای اسناد و مدارک مدون در مورد این موضوع است. راه کلیدی دیگری برای جذب کاربران بیشتر. اما عمل استفاده از اتریوم نیاز به ساده‌سازی دارد. یادگیری در مورد بلاک چین با استفاده از آن بسیار متفاوت است.

اتریوم 2.0 Ethereum Ver

اتریوم 2.0 (Eth2) چیست؟

اتریوم در آینده بسیار نزدیک به آرامی به نسخه 2.0 خود ارتقا خواهد یافت و انتظار می رود الگوریتم اجماع اثبات سهام POS را به همراه داشته باشد. شبکه سنتی اتریوم که از سال 2020 تا 2022 برنامه ریزی شده است، در حال ادغام با Beacon Chain – اولین ویژگی جدید اتریوم 2.0 است.

Beacon Chain در نگاه اول تغییر چندانی نمی کند، اما تغییرات اساسی لازم برای ارتقاء آینده، مانند زنجیره های خرد شده را اضافه می کند. موضوع مقیاس پذیری که قبلاً مورد بحث قرار گرفت را به خاطر دارید؟ زنجیره های خرد شده و فرآیند خرد کردن بخش بزرگی از حل مشکلات پوسته پوسته شدن هستند.

شاردینگ عمل پخش تراکنش ها در چندین شبکه بلاک چین کوچکتر است. این شبکه‌های کوچک‌تر را می‌توان توسط کاربرانی با سخت‌افزار ضعیف‌تر اجرا کرد، زیرا آنها فقط باید اطلاعات را از قسمت مذکور ذخیره کنند، نه کل شبکه. اساساً، اشتراک گذاری اعتبار اتریوم را در دسترس تر می کند و به رفع تراکم شبکه اصلی کمک می کند.

اتریوم 2.0 بسیاری از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال را افزایش می دهد. سلبریتی ها از NFT ها استفاده می کنند و افزایش آگاهی عمومی از بلاک چین در حال رشد است. با این حال، تمام این فعالیت‌ها منجر به افزایش کارمزد تراکنش‌ها و افزایش زمان اعتبارسنجی در نتیجه آن کندتر شدن تکمیل تراکنش ها میشود.

با توجه به دلایلی که بیان شد نیاز به اتریوم 2.0 را حس می‌شود. اما در عین حال این عمل می تواند مشکل ایجاد کند، زیرا کارمزدها ممکن است در برخی مواقع بیش از نیمی از مبالغ تراکنش را به عنوان هزینه تراکنش از کل میزان انتقال یافته کم کنند. خوشبختانه، توسعه دهندگان DApp سخت در تلاش هستند تا آن را برای پذیرش جریان اصلی در حال انتظار بیشتر در دسترس قرار دهند.

بخشی از این راه حل در اجماع اثبات سهام، یکی از ویژگی های اصلی اتریوم 2.0 است. به جای استخراج که عمدتا انرژی بر است، اتریوم 2.0 در اصل حرکت این بلاکچین به سمت الگوریتم اجماع PoS را نشان می دهد. اثبات سهام، ماینرها را با اعتبار سنجی ها جایگزین می کند یعنی، کاربرانی که بلاک چین اتریوم را ذخیره می کنند، تراکنش ها را تایید می کنند و موارد دیگر. آنها اساسا شکل دیگری از گره ها هستند.

برای تبدیل شدن به یک اعتبار سنجی کامل، باید حداقل 32 اتریوم، حداقل در دوره اولیه اتریوم 2.0 به اشتراک گذاشته شود. با گذاشتن رایانه متصل به شبکه، اعتبار سنجی ها به عنوان پاداشی برای تلاش های خود ETH دریافت می کنند. ایده این است که کسانی که ETH خود را به اشتراک می گذارند بهترین اهداف شبکه را در ذهن دارند و هر کاری که می توانند برای اطمینان از موفقیت آن انجام می دهند. بعلاوه اگر اعتباردهنده نتواند شرکت کند یا چیزی مخرب را امتحان کند، می تواند مقدار ETH گفته شده را از دست بدهد.

استدلال برای اثبات سهام این است که این یک شکل سریعتر و در دسترس تر از اجماع بلاک چین است و به سخت افزار خاصی مانند ماینینگ نیاز ندارد و به این معنی است که هر کسی که بودجه و دستگاهی داشته باشد می تواند در این الگوریتم جدید برای اثبات سهام شرکت کند. در تئوری، این دسترسی باید شبکه را رشد دهد. هرچه اعتبار سنجی ها بیشتر باشد، بلاک های بیشتری تایید می شوند. اعتباردهنده های اضافی همچنین اتریوم را بیش از پیش غیرمتمرکز می کنند و با گسترش نقش امنیت شبکه را افزایش می دهند.

اتریوم Ethereum 2
برای مطالعه کامل تر میتوانید مقاله اتریوم Ethereum 2 را اینجا بخوانید.

نحوه خرید اتریوم

شما نمی توانید ارزهای رمزنگاری شده را از یک بانک یا یک کارگزاری آنلاین خریداری کنید. در عوض، باید از یک پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال استفاده کنید. صرافی‌های ارزهای دیجیتال متعددی در دسترس هستند، از داشبوردهای ساده تا پیچیده برای معامله‌گران پیشرفته. پلتفرم های مختلف قیمت گذاری، اقدامات امنیتی و سایر ویژگی های متفاوتی دارند، بنابراین انجام برخی تحقیقات قبل از ثبت نام ایده خوبی است.

اتریوم ورژن 2

برای افتتاح حساب در یک صرافی رمزنگاری، مطمئناً نیاز به ارائه برخی اطلاعات شخصی و تأیید هویت خود دارید. سپس می‌توانید با حساب بانکی یا کارت نقدی‌تان، حساب کاربری خود در این صرافی ها را شارژ کنید. هزینه ها به احتمال زیاد بسته به گزینه ای که انتخاب می کنید متفاوت خواهد بود.

تامین مالی حسابتان به این معنا نیست که شما اتریوم را خرید کرده‌اید، و مانند هر حساب سرمایه‌گذاری دیگری، نمی‌خواهید وجوه سرمایه‌گذاری نشده‌تان بیکار بماند. در این مرحله برای سرمایه گذاری باید اتریوم را خریداری کنید.

پس از پر شدن حساب خود، می‌توانید پول های مرسوم خود مثل ریال یا دلار را با اتریوم معامله کنید. به سادگی به میزانی که میخواهید اتریوم بخرید ریال یا دلار واریز کنید. بسته به قیمت اتریوم و میزانی که می خواهید بخرید.

اگر فقط مقدار کمی داشته باشید، راحت تر می توانید سرمایه گذاری رمزنگاری خود را در حساب صرافی خود نگهداری کنید و نیاز جدی به جا به جایی به کیف پول رمز ارزی دیجیتال خود ندارید. با این حال، اگر می‌خواهید دارایی‌های خود را به مکان ذخیره‌سازی امن‌تری منتقل کنید، یک کیف پول دیجیتال می‌تواند امنیت بیشتری ایجاد کند. انواع مختلفی از کیف‌پول‌های دیجیتال وجود دارد که هر کدام دارای سطوح حفاظتی متفاوتی مانند کیف پول کاغذی یا کیف پول موبایل و از همه بهتر کیف پول های سخت افزاری هستند.

اتریوم بخریم؟ 

اتریوم دومین ارز دیجیتال با ارزش از نظر ارزش بازار است. مانند نقره در برابر طلا، بیت کوین نیز مانند طلا در نظر گرفته می شود. مانند هر سرمایه گذاری، امکان پذیر است که افزایش ریسک اتریوم با پاداش های بزرگ تر برابر باشد. در هر صورت، دیگر سال 2009 نیست اتریوم مرحله اثبات مفهوم را پشت سر گذاشته است و اکنون فرصتی برای سرمایه گذارانی است که قبلاً این نوع دارایی را بررسی نکرده اند و میتوانند خرید اتریوم را در نظر بگیرند.

با توجه به عدم قطعیت و نوسانات بازار کریپتو، قبل از سرمایه گذاری مقدار قابل توجهی از وجوه بازنشستگی خود در خرید اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری، تحقیقات خود را انجام دهید. با این حال، ممکن است ارزش آن را به عنوان یک انتخاب رشد تهاجمی در یک پرتفوی متنوع در نظر بگیرید. البته، بیش از حدی که می توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری نکنید.

 

آینده اتریوم

بلاک چین اتریوم در ماه‌های اخیر با افزایش محبوبیت مواجه شده است، زیرا توسعه‌دهندگان از آن برای ساخت مجموعه‌ای از پروژه‌های مالی غیرمتمرکز و NFT استفاده کرده‌اند. به گفته طرفداران، ظهور برنامه‌های کاربردی جدیدی مانند مواردی که در حال حاضر در میان اولین برنامه‌های کاربردی  روی یک بلاک چین عمومی اجرا می‌شوند تأثیر شبکه ای فوق‌العاده‌ای را به وجود آورده است، زیرا افزایش فعالیت باعث جذب بیشتر و بیشتر توسعه‌دهندگان به اتریوم می‌شود.

با این حال، یکسری مسائل و مشکلات اساسی برای ما حل نشده باقی می ماند، به طور مشخص در مورد اینکه آیا اتریوم که با مجموعه ای پیچیده از ارتقاهای تکنولوژیک از برنامه عقب مانده است یا خیر ؟ آیا می تواند با رقبای چابک تر رقابت کند و اینکه آیا با رشد دنیای کریپتوها بر سر عملکرد بلندمدت آن اتفاق نظر پیدا خواهد کرد یا خیر؟

برعکس، سرمایه‌گذارانی مانند گارگ هشدار می‌دهند که با اهمیت بلندمدت اتریوم، بازارهای ارزهای دیجیتال ممکن است معکوس شوند و بیت کوین دوباره به سلطه بلامنازع خود بازگردد.

با ما در شبکه های اجتماعی در ارتباط باشید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 16,968.72
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,256.95
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 290.55
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1.00
binance-usd
Binance USD (BUSD) $ 1.00
xrp
XRP (XRP) $ 0.391218
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.103549
cardano
Cardano (ADA) $ 0.320253
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.909768
polkadot
Polkadot (DOT) $ 5.53
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 1,242.30
litecoin
Litecoin (LTC) $ 76.15
okb
OKB (OKB) $ 21.68
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000009
dai
Dai (DAI) $ 1.00
tron
TRON (TRX) $ 0.053300
solana
Solana (SOL) $ 13.42
uniswap
Uniswap (UNI) $ 6.13
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 13.62
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.32
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 16,944.45
leo-token
LEO Token (LEO) $ 3.80
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 10.09
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 19.41
the-open-network
The Open Network (TON) $ 1.80
monero
Monero (XMR) $ 143.09
stellar
Stellar (XLM) $ 0.087039
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 110.37
quant-network
Quant (QNT) $ 127.18
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.238955
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.064008
filecoin
Filecoin (FIL) $ 4.48
apecoin
ApeCoin (APE) $ 3.96
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 1.69
vechain
VeChain (VET) $ 0.019153
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.047728
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 4.17
flow
Flow (FLOW) $ 1.10
terra-luna
Terra Luna Classic (LUNC) $ 0.000175
elrond-erd-2
MultiversX (Elrond) (EGLD) $ 43.22
trust-wallet-token
Trust Wallet (TWT) $ 2.47
frax
Frax (FRAX) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 0.924302
the-sandbox
The Sandbox (SAND) $ 0.582654
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.00
aave
Aave (AAVE) $ 63.65
chiliz
Chiliz (CHZ) $ 0.167532
theta-token
Theta Network (THETA) $ 0.891399
huobi-token
Huobi (HT) $ 6.70
lido-dao
Lido DAO (LDO) $ 1.09
chain-2
Chain (XCN) $ 0.038367
true-usd
TrueUSD (TUSD) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 42.10
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 6.77
paxos-standard
Pax Dollar (USDP) $ 0.997650
decentraland
Decentraland (MANA) $ 0.408290
usdd
USDD (USDD) $ 0.985616
aptos
Aptos (APT) $ 5.24
bittorrent
BitTorrent (BTT) $ 0.000001
pancakeswap-token
PancakeSwap (CAKE) $ 3.98
kucoin-shares
KuCoin (KCS) $ 6.51
fantom
Fantom (FTM) $ 0.243527
tokenize-xchange
Tokenize Xchange (TKX) $ 7.66
gemini-dollar
Gemini Dollar (GUSD) $ 1.01
iota
IOTA (MIOTA) $ 0.212494
zcash
Zcash (ZEC) $ 45.12
whitebit
WhiteBIT Token (WBT) $ 4.83
compound-usd-coin
cUSDC (CUSDC) $ 0.022713
maker
Maker (MKR) $ 641.06
ecash
eCash (XEC) $ 0.000030
klay-token
Klaytn (KLAY) $ 0.187571
gatechain-token
Gate (GT) $ 3.67
dash
Dash (DASH) $ 44.35
neo
NEO (NEO) $ 6.88
pax-gold
PAX Gold (PAXG) $ 1,790.26
osmosis
Osmosis (OSMO) $ 0.982752
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.063142
arweave
Arweave (AR) $ 9.16
btse-token
BTSE Token (BTSE) $ 2.75
gmx
GMX (GMX) $ 53.61
compound-ether
cETH (CETH) $ 25.29
mina-protocol
Mina Protocol (MINA) $ 0.564497
cdai
cDAI (CDAI) $ 0.022125
curve-dao-token
Curve DAO (CRV) $ 0.659292
tether-gold
Tether Gold (XAUT) $ 1,718.98
havven
Synthetix Network (SNX) $ 1.73
ethereum-pow-iou
EthereumPoW (ETHW) $ 3.83
thorchain
THORChain (RUNE) $ 1.34
nexo
NEXO (NEXO) $ 0.703514
rocket-pool
Rocket Pool (RPL) $ 20.20
ethereum-name-service
Ethereum Name Service (ENS) $ 13.94
radix
Radix (XRD) $ 0.035830
immutable-x
ImmutableX (IMX) $ 0.491177
frax-share
Frax Share (FXS) $ 4.86
zilliqa
Zilliqa (ZIL) $ 0.022791
basic-attention-token
Basic Attention (BAT) $ 0.231836
blockstack
Stacks (STX) $ 0.250448
kava
Kava (KAVA) $ 0.933573
celo
Celo (CELO) $ 0.698934